VatandaşlıkTürkiye’de Çalışma İzni

https://esraaslanlaw.com/wp-content/uploads/2023/02/calisma-izni.jpeg

Çalışma izni Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunup çalışmak isteyen bir yabancının alması gereken izindir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınmaktadır. Kişiye hem çalışma hem de oturma izni sağlamaktadır.

Eğer yabancı bir kişinin çalışma izni yer almıyorsa, Türkiye içerisinde çalışması mümkün değildir ve bir takım yaptırımları da vardır. Bu izni alabilmek için başvuruyu bireysel yapmak, hukuki hatalara veya bazı evrakların yanlış, eksik teslimine yol açabilir.

Böylece başvuru için onay beklenirken olumsuz yanıt gelebilir. Bunu önlemek istiyorsanız, alanında uzman olarak çalışan avukatlardan yardım alınmalıdır. Böylece çalışma izni süreci profesyonel bir şekilde yönetilerek olumlu sonuçları görülebilir.

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yabancıların Türkiye’de çalışabilmesi için ilk olarak ilgili kurumdan izin almaları gerekir. Bu bakımdan Türkiye’ye gelindiğinde yurtiçi ya da gelmeden yurtdışında alınabilir.

Eğer yurt içinden alınacaksa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına işveren tarafından gerçekleştirilir. E-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Şayet yurt dışından alınacaksa Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine giderek çalışma vizesi için başvurulduğunda, sağlanan referans numarası ile işverence gerçekleştirilebilir.

Çalışma izni başvurusu yapıldıktan sonra, en geç 30 gün içinde sonuçlanır.

Yurt Dışından Çalışma İzni Alma

Eğer kişiler çalışma izni başvurusu için yurt dışını seçecekse ilk önce ülkesindeki Türk temsilciliğine gitmeli, çalışma vizesi için müracaat etmelidir. Ardından Türkiye’deki işveren ya da vekalet verilen avukat, 10 iş günü içinde online olarak kişi için referans numarası ile izin için başvuru gerçekleştirir.

Bundan sonra istenen tüm evraklar, 6 iş günü içinde bizatihi ya da posta aracılığıyla bankaya teslim edilir. Bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı teslim edilen bilgi ve belgeleri inceler. Eğer bir eksik varsa tamamlanması talep edilir. Gerekli görülürse farklı mercilerin görüşü alınır. Böylece kabul veya ret sonucu alınır.

Çalışma İzni İçin Gerekli Şartları Neler?

Çalışma izni şartları da yabancılar tarafından bilinmelidir. Bu bakımdan iş yerinin ödenmiş sermayesi en az 100,000 TL’dir. Brüt satış tutarı ise 800,000 TL veya şirketin bir önceki senenin ihracat tutarı 250,000 Amerikan doları olmalıdır.

İşçiler ise çalışmak istediği iş yerindeki çalışanların, minimum beşi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iş yapmalıdır. Yabancı işçi şirket ortağıysa çalışma izninin son 6 ayında iş yerinde minimum 5 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çalışmış olmalıdır.

Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar Neler?

Çalışma izni başvurusu yaparken bir takım evraklar vardır. Yurt içi ve yurt dışında bunlar farklılık gösterebilir. Yabancı işçinin sunması gereken evraklar temel olarak şöyledir:

 1. Bulunuyorsa referans mektubu
 2. Diploma kopyası
 3. Pasaport kopyası
 4. Oturma izni kopyası
 5. İşverenle işçi arasında gerçekleştirilen iş sözleşmesi

Bunun dışında işveren tarafından sunulması gereken evraklar ise şöyledir;

 1. Çalışma izni başvuru dilekçesi
 2. Başvuru yapan kişinin, noter tarafından onaylanan vekaletnamesi
 3. Faaliyet belgesi
 4. Türkiye Ticaret Sicili gazetesi
 5. Önceki seneye ait bilanço örneği
 6. Çalışma izni formu

Eğer yurt dışından başvuru yapılıyorsa, yabancı işçiler yukarıdakilere e olarak 1 fotoğraf eklemelidir. Aynı şekilde işveren de yabancı işçinin diploma ve pasaport kopyasını sağlamalıdır. Evrakların eksik veya hatalı olması sonucun uzamasına ya da olumsuz gelmesine neden olabilir.

Bu nedenle başvuru sürecinde profesyonel avukatlık hizmetlerinden yararlanmak tavsiye edilir. Bu sayede çalışma izni başvuru süreci ilk adımından son adımına kadar doğru şekilde yürütülebilir. Evraklar da eksiksiz bir şekilde tamamlanarak kısa bir süre zarfında müracaat yapılabilir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. * İşaretli Alanlar Zorunludur.

Şişli/İstanbul
+90 546 971 14 84
info@esraaslanlaw.com

Bizi Takip Edin:

Copyright © Turkuvazsoft Seo Hizmeti 2022