Vatandaşlık400 Bin Dolara Ev Alarak Türk Vatandaşlığı

https://esraaslanlaw.com/wp-content/uploads/2023/01/ev--1280x720.webp

Türkiye’de vatandaşlık için yatırım yolu olarak taşınmaz alımı seçeneği mevcuttur. Bu seçeneğe göre geçen yıla kadar, yabancı bir kişi Türkiye’de en az 250.000 dolarlık bir taşınmaz alarak Türk vatandaşlığına başvurabilirdi. Ancak, 2022 yılından itibaren yapılan bir düzenleme ile bu miktar 400.000 dolar olarak değiştirilmiştir.

Bu yatırım yolu ile Türk vatandaşlığına başvuruda, 400 bin dolar değerinde bir taşınmaz alımı yeterli olacaktır.

Ayrıca, taşınmaz alımı yoluyla Türk vatandaşlığına başvuruda, taşınmazın Türkiye’de devletin sahip olduğu araziler dahil olmak üzere devletin sahip olduğu herhangi bir araziye yapılmamış olması gerekmektedir. Ayrıca, taşınmazın satın alınması için gerekli olan belgelerin ve evrakların tamamının sunulması gerekmektedir.

Bu yazıda Gayrimenkul Alımı İle Türk Vatandaşlığı Nasıl Alınır?, 400 Bin Dolara Vatandaşlık Şartları Nelerdir? ve 400 Bin Dolara Vatandaşlık Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler gibi başlıkları ele alacağız. Bu bilgiler için yazının devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

400 Bin Dolara Ev Alarak Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır?

 

İlk olarak, 400.000 $’a gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşlığını kazanın;

 1. Yabancıların Türk vatandaşlığını kazanma şansları değerlendirilmelidir. Genel gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığı kontrol edilmelidir.
 2. Yabancıların daha kolay vatandaşlık almaları mümkün ise bu yol izlenmelidir. Daha basit ve daha hızlı bir yol yoksa vatandaşlığa kabul için bir ev satın almak için 400.000 dolar harcamak da mümkündür.
 3. Öncelikle gayrimenkul satın alın ve gerekli notları tapuya ekleyin. Gayrimenkul vatandaşlıkla uyumlu olmalıdır.
 4. Ardından gerekli belgeleri hazırlayın. Gerekli belgeleri aşağıda detaylandırıyoruz.
 5. İl Göç İdaresi’ne kısa dönem oturma izni başvurusunda bulunun. Daha sonra vatandaşlık başvurusu için gerekli dilekçe ile birlikte Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılır.
 6. Bu süreçte başvurunun durumu sorgulanır ve istenen belgeler veya diğer herhangi bir veri eksikse tamamlanır. Nihayetinde, başvuru sonucunda başvuru sahibi veya vekiline bildirilir.

 

400 Bin Dolara Türk Vatandaşlığı Şartları Nelerdir?

 

Söz konusu mevzuatta 400.000 ABD Doları tutarında bir vatandaşlık şartı yer almaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yabancıların millî güvenlik ve kamu düzeni açısından herhangi bir sakıncası bulunmadığı,
 • En az 400.000 ABD Doları değerinde gayrimenkul satın almış,
 • Değeri en az 400.000 ABD Doları olan taşınmazların tapu kaydında 3 yıl boyunca satılmaması

Üç koşul var. Elbette yabancıların satın alabileceği gayrimenkulün de bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Yani yabancıların Türkiye’den gayrimenkul satın alabilmeleri için genel olarak şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

 

400 Bin Dolara Türk Vatandaşlığı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 • Yabancı, ilgili gayrimenkulü 3 yıl içerisinde satamayacağını bilmelidir.
 • Bunu yaparken Türk vatandaşlığına aykırı hareket ve beyanlardan kaçınmalıdır.
 • Gayrimenkul satın alarak vatandaşlık alma süreci, eş ve çocukları da kapsadığı için çok önemli bir fırsattır. Bu fırsatın boşa gitmemesi için süreç titizlikle takip edilmelidir.
 • 400.000 ABD Doları değerinde gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşı olmak isteyenler ve aileleri ile mülakatlar yapılmaktadır. Bu sözlü görüşmede kişinin Türk vatandaşlığına uygunluğu tartışılır.
 • 400.000$ değerinde gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken birkaç detay vardır. Burada ciddi bir dolandırıcılık söz konusu olduğundan dikkatli olunmalıdır. Değeri 400.000 dolardan fazla olmasına rağmen, her mülk vatandaşlığa alınmaya uygun değildir. Bakanlık tarafından her yıl güncellenen ve yayınlanan rehbere göre, bazı il ve ilçelerde gayrimenkuller uygun değil. Çünkü alan yüzey alanının sadece %10’u işgal edilmiştir.

 

Bu Konu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Yukarıda, vatandaşlığa kabul için 400.000 Dolara ev satın almanın yasal düzenlemelerinden ve pratik işlemlerinden bahsettik. Bununla ilgili bazı yaygın soruları yanıtlamayı faydalı bulduk.

 

 • Türk Vatandaşlığı Almak İçin Gayrimenkul Satın Almak Ne Kadar Sürer?

Gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşlığı alma süreci yaklaşık 9 ay sürmektedir. Gayrimenkul satın alma ve yorum yapma süreci 1-2 ay, ardından başvuru ve 8-9 aylık bir değerlendirme süreci sürüyor.

 

 • Gayrimenkul Satın Almanın Vatandaşlığa Kabul Maliyeti Ne Kadardır?

Gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşlığı elde etme süreci tek bir süreç değildir. Birkaç aşamadan oluşur. Bu süreçte çeşitli ücretler ve masraflar söz konusudur. Güncellenen bu 2023 maliyet kalemlerinin tutarlarını anlamak için bir avukata danışmanız faydalı olacaktır. Çünkü belirli olaylara göre değişebilmektedir.

 

 • Vatandaşlık Almak Eşi Ve Çocukları Kapsar Mı?

Yabancılar, eş ve çocuklara dağıtılan 400.000 $ karşılığında gayrimenkul satın alarak vatandaşlık kazanıyor. Yani yabancının hem eşi hem de reşit olmayan çocukları bu şekilde Türk vatandaşlığını kazanmaktadır.

 

 • Gayrimenkul Satın Almak İçin Vatandaşlığa Kabul Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Taşınmaz alımı nedeniyle vatandaşlığa kabul başvurusu reddedilirse iptal davası açılabilir. Vatandaşlığa kabul başvurusunun reddi idari bir işlem olduğundan, idari işlemin iptali için İdare Mahkemesinde 60 gün içinde dava açılabilmektedir.

 • Bu Süreçte Avukat Ücretleri Ne Kadar Olur?

Vatandaşlığa kabul için 400.000 ABD Doları’na ev satın alma sürecinde, başvurunun kapsamına göre avukatlık ücretleri değişmektedir. Yabancının ailesi, oturma izinleri, gayrimenkul değerleri, yabancının hukuki durumu vb. işlemlerden geçip geçmeyeceği. Avukatlık ücretleri, sürecin zorluğunu ve karmaşıklığını etkileyen birçok faktör nedeniyle değişiklik gösterecektir. Bu noktada bir avukata danışmak faydalı olabilir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. * İşaretli Alanlar Zorunludur.

Şişli/İstanbul
+90 546 971 14 84
info@esraaslanlaw.com

Bizi Takip Edin:

Copyright © Turkuvazsoft Seo Hizmeti 2022