VatandaşlıkÖğrenci İkamet İzni

https://esraaslanlaw.com/wp-content/uploads/2023/01/ogrenci.jpeg

Öğrenci ikamet izni, yurt dışından Türkiye’ye gelerek eğitim almak isteyen öğrenciler için verilen bir vize türüdür. Bu izin, öğrencinin Türkiye’de eğitim almasına izin verir ve genellikle öğrencinin eğitim süresi boyunca geçerlidir. Öğrenci ikamet izni başvurusu yapmak için öğrencinin eğitim kurumunda kayıtlı olması ve eğitim için gerekli belgeleri sunması gerekir.

Öğrenci İkamet İzni Kimlere Verilir?

 

Öğrenci ikamet izni, yurt dışından Türkiye’ye gelerek eğitim almak isteyen öğrencilere verilir. Bu izin öğrencilerin Türkiye’de okul, üniversite, yüksek lisans veya doktora programlarını tamamlamalarına izin verir. Başvuruda belirtilen eğitim kurumunda kayıtlı olmaları ve eğitim için gerekli belgeleri sunmaları gerekmektedir. Öğrenci ikamet izni başvurusunda ayrıca öğrencinin Türkiye’de kalmak için gereken finansal kaynaklarının olduğu ve sağlık sigortasının yapıldığının da doğrulanması gerekir.

Türkiye Öğrenci İkamet İzni İçin Gerekli Belgeler

 

Öğrenci ikamet izni başvurusu için gerekli belgeler arasında şunlar yer alabilir:

  • Eğitim kurumunda kayıtlı olduğunu gösteren belge (öğrenim sözleşmesi, kayıt belgesi vb.)
  • Eğitim programının tanıtımını içeren belge (okul, üniversite veya programın tanıtım broşürü)
  • Eğitim için gereken dil bilgisi seviyesini gösteren belge (TOEFL, IELTS vb. sınav sonuçları)
  • Finansal kaynakların olduğunu gösteren belgeler (banka hesap dekontları, mevduat belgesi, vb.)
  • Sağlık sigortası yaptırılmış olmasını gösteren belge
  • Geçerli bir pasaport veya nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Başvuru formu doldurulmuş ve imzalanmış olmalı
  • Başvuru ücreti ödenmeli

Türkiye’de Eğitim Almanın Şartları

 

Türkiye’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin devlet okulunda okuyacaklarsa ilk yapmaları gereken Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına girmektir. Sınav yılda bir kez yapılır ve her okulun sınavının ayrı ayrı kaydedilmesi gerekir. Bu sınav ile dil, bilim ve sosyal bilimlerdeki yetenekleriniz test edilir ve başvurmak istediğiniz bölüm için bir değerlendirme kriteri olarak kullanılır. Başvuracağınız bölümün kriterleri kendine özel olup, sadece yabancı uyruklu öğrenci puanlarına göre öğrenci değerlendirmek mümkün değildir.

Önlisans, yüksek lisans, doktora gibi daha yüksek dereceli bir programa veya ilkokul, ortaokul veya lise gibi daha eski bir programa kayıt yaptırırken Önceki Eğitim Beyanı gereklidir. Devam edilen okullardan ve aldıkları eğitimlerden başarı ve içerikleri belgelenen transkriptler alınır. Bu belge yabancı dilde olduğundan, Türkiye’deki okullara sunulmadan önce noter tarafından onaylı olmalıdır. Bu belgeler ve var ise önceki diplomalar da sunularak denklik değerlendirilmesi için başvuru yapılmalıdır.

Öğrenci İkamet İzni Süresi

 

6458 sayılı Öğrenci İkamet İzni Verilmesine Dair Kanun’dan da görüleceği üzere yabancılar için öğrenci ikamet izni süresi, yabancının öğrenim gördüğü yıl sayısına göre değişmektedir.

Öğrenci ikamet izni başvurusunda bulunan kişinin öğrenimi bir yıldan az ise izin süresi en fazla öğrenim süresi olup öğrenim yılını geçemez. Aynı şekilde 18 yaşını doldurmamış ilk ve orta öğretimlilerin velilerinin kabul etmesi halinde izin süresi 1 yıldır. İzin yenilenebilir ve uzatılabilir, bu durumda kişinin ilk başvuruda belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı belirlenir.

Öğrenci İkamet İzni Reddedilirse

 

Öğrenci ikamet izni talebinin reddi, başvuru sahibi tarafından sunulan belgelerde eksiklikler, belgelerin gerçeği yansıtmadığı ya da başvuru sahibinin Türkiye’de kalmak için gereken finansal kaynakların bulunmadığı gibi nedenlerden dolayı olabilir. Öğrenci ikamet izni talebinin reddi durumunda, başvuru sahibi izin reddi kararının nedenlerini öğrenerek, eksik belgeleri tamamlamak veya eksiklikleri gidermek için gerekli adımları atabilir. Ayrıca, öğrenci ikamet izni talebinin reddi kararının itiraz edilmesi de mümkündür. Bu durumda, itirazın incelenmesi için gerekli belgeler ve itiraz nedenleri sunulması gerekmektedir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. * İşaretli Alanlar Zorunludur.

Şişli/İstanbul
+90 546 971 14 84
info@esraaslanlaw.com

Bizi Takip Edin:

Copyright © Turkuvazsoft Seo Hizmeti 2022